Найперша зоря Святвечора, з точки зору астрономії.
Багато з вас памя’тають повір’я, що коли на темніючому вечірньому небі 6-го січня з’являється перша зоря, значить - Святий вечір почався.
Не один рік, споглядаючи на початку січня вечірнє небо, думав: яка ж то красуня першою спалахує ввечері (звісно якщо погода дозволяє бачити зорі) і виконує роль індикатора початку Святого вечора. Звісно, першою ввечері люди помічають найяскравішу зорю на небосхилі, і виявляється: претенденток на цю роль декілька. Пару днів тому видалась гарна ясна погода, то все добре роздивився.
В загальному випадку найбільше сяють дві планети сонячної системи, зовні схожі на зірок, але помітно яскравіші від них. Це – Венера і Юпітер. Венера виглядає так яскраво тому, що знаходиться найближче до нашої матінки-Землі (не рахуючи Місяця, але той до розряду зірок не відноситься), а Юпітер – найбільша планета, та й від Землі не так далеко знаходиться. Всі ж інші планети сонячної системи яскравістю серед інших зірок помітно не вирізняються.
Але панянки-планети постійно знаходяться в русі відносно Землі і далеких зірок, тому далеко не кожного року в січні ввечері можна бачити Венеру або ж Юпітера. 2016 рік – один з тих, коли яскраву парочку в Святвечір і близько біля зоряного куполу не видно.
А от справжні, в астрономічному понятті зірки, з року в рік в той самий день і в той самий час виблискують на своєму місці. Тож ввечері 6-го січня, як і кожного року, можна спостерігати з західного боку неба таку картину (чим більший діаметр кружечків, котрими позначені на схемі зірки, тим більша яскравість цих зірок):
Див. фото 1 внизу тексту.
Тут видно найвірогідніших претенденток на найпершу зорю: Вегу з сузір’я Ліри і Денеба - з Лебедя, обидві з розряду зірок першої величини, і єдині в цій частині неба на достатній висоті. Інші яскраві зірки, що розташовані поблизу небесного екватору, як наприклад Альтаїр з сузір’я Орла, і на заході, і на сході, в цей момент знаходяться низько над горизонтом, тому світять менш яскраво конкурентів, або й взагалі закриті перешкодами. З одного боку вони світять через товщі шари атмосфери і на їх шляху більше водяного пару і пилу, з другого боку їх банально закривають кущі, дерева, будівлі, ліхтарі, гори та інші предмети, що піднімаються над горизонтом.
А от Вега – найбільша зірка північної півкулі і висить на достатній висоті (скажімо з протилежного боку 50-ти метрової галявини її видно на рівні верхів’їв дерев), вона тому претендент номер один. Але коли на заході таки піднімаються височенькі дерева чи будівлі, чудовою дублеркою (дублером?) буде Денеб, котрий сяє помітно вище.
А з східного боку ввечері 6-го січня, можна побачити іншу картину:
Див. фото 2 внизу тексту.
Тут теж наблюдається парочка яскравих екземплярів :) – Капелла з сузір’я Візничого і Альдебаран з сузір’я Тельця (з південного боку вечірнього неба на початку січня яскравих зірок нема, а з північного – і взагалі ніколи). Тому східна парочка (звісно ж, обидві першої величини) – це єдина конкурентка західної пари. А в ній - безсумнівна фаворитка Капелла. Вона і яскравіша за Альдебаран (Капелла зовсім небагато поступається Везі і займає призове третє місце в північній півкулі) і вище всіх розташована на небосхилі в цей момент (Капелла найближче з усіх зірок першої величини розташована до північного полюса). До того ж, якщо врахувати, що на сході небо темнішає швидше, а відповідно і зорі з’являються раніше, то чемпіонкою Українського неба більше шансів має все ж Капелла. Тож Альдебаран є суто номінальним дублером в цій парі, і може висунутися на перший план в рідких екстремальних випадках, на кшалт того, що Капеллу закриє випадкова хмарка чи якась інша б’яка.
Підсумуємо. З різних боків небосхилу маємо дві, практично, однакові претендентки – Вегу і Капеллу, і по одному дублерові (дублерші?) кожній – Денеб та Альдебаран. Котру з них (пар) обрати – вирішуйте самі – з якого боку вам хочеться знайти першу зірку, чи якого боку у вас у Святвечір відкритий краєвид :)
І на сам кінець, трохи розкажемо про «зірок», героїнь нашого короткого оповідання, тобто про реальних зірок, як астрономічних об’єктів. Треба відмітити, що в назвах зірок і сузірь здебільшого затвердились герої античних (язичницьких) міфів, з євангельськими оповідями вони узгоджуються важкувато. Але світ дуже великий і кожній казці, думаю, знайдеться своя місцина.
Отже, Капелла, в перекладі з латини – «кізочка», в небесній міфології зображується на лівому плечі Візничого, і символізує козу Амалфею, котра вигодувала Юпітера. Ріг Амалфеї, після того як Юпітер випадково зламав його, перетворився на легендарний «ріг достатку».
Альдебаран – червона зоря, символ червоного ока Тельця (Бика). З допомогою Бика, повелитель Олімпу Зевс, викрав майбутню богиню-красуню Європу. Під час життя Європа славилась дуже добрим характером і постійно допомагала людям, і вони її ім’ям назвали цілий материк. Крім того Телець з яскравим червоним оком є символом землеробства і за сумісництвом знаком зодіаку. А ще рядом з Альдебараном тягнеться характерної форми ланцюжок невеликих зірочок, котрого українці називають «журавлиний ключ». А трохи далі від Альдебарану знаходиться легендарне скупчення зірок – Плеяди.
Вега – коштовна прикраса на панцирі черепахи, з якого зроблений стародавній струнний музичний інструмент ліра. Це в міфології – та сама ліра, на якій грав божественний музикант Орфей, відомий також трагічною історією свого кохання. Вега протегує творчим людям, дає талан в музиці, живопису та інших видах мистецтв. А ще Вега найбільш відома і вивчена зоря в науці, її колір є еталоном білого кольору при визначенні відтінків всіх інших зірок.
Денеб – ім’я цієї зорі в перекладі з арабської означає «хвіст птаха». В міфологічній графіці Денеб – це хвіст Лебедя, одного з найкрасивіших, найромантичніших і найвідоміших сузірь зоряного неба. Денеб, як головна зірка Лебедя, – відображає головну концепцію і смисл Лебединого символу – це і краса, і грація, і високий світлий політ, і дальній політ з вірною подругою. З Лебедем пов’язано багато древніх міфів багатьох народів світу. В грецьких міфах, де фігурує Лебідь, згадуються Зевс і ще багато відомих персонажів, в тому числі і учасники Троянської війни.
Довго говорив про зорі, аж вже й Святий вечір настав, пора закінчувати.
Христос народився, славімо його!
Щасливого всім Різдва і щедрого Нового року!